19 Eylül 1921 tarihinde Sakarya Zaferi’nin hemen ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce Mustafa Kemal Paşa’ya “Mareşal” rütbesi ve “Gazi” unvanı verilmesi münasebetiyle 19 Eylül gününü 2002 yılından bu yana Gaziler Günü olarak kutlamaktayız.

Şehitlik ve gazilik, şereflerin en yücesi, rütbelerin en üstünüdür. Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü, huzuru, güvenliği uğruna fedakârca görev yapan gazilerimiz, her türlü takdirin üzerinde minnet ve şükran duygularını hak etmektedirler.
Bayrağımızın, vatanımızın üzerinde özgürce dalgalanması, şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakârlıklarının eseridir. Çünkü üzerinde yaşadığımız bu toprakların vatanımız olmasını ve ilelebet Türk Vatanı olarak kalmasını şehit ve gazilerimizin vermiş oldukları o ulvi mücadeleye borçluyuz.
Milletçe bunun bilincinde olan bizler, ülkemizin sessiz kahramanları olan şehit ve gazilerimizi daima sevgi, saygı ve şükranla anıyoruz.
Bu anlamlı günde muhterem Gazilerimizi hürmetle ve minnet duygularıyla anıyorum. Başta Türk ordularının ebedî Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete göç etmiş şehit ve gazilerimize yüce Allah’tan rahmet diliyor, hayatta olan tüm Gazilerimizi sağlık ve esenlik dileklerimle selamlıyorum.

Dr.Vural KARAGÜL

Kaymakam